bączek
Uncategorized

Kreatywne zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko dobrze się rozwijało i jednocześnie miało szczęśliwe, radosne dzieciństwo. Uważne dobieranie zabawek, jakimi bawi się pociecha to bardzo istotny aspekt opieki. W dzisiejszych czasach rynek obfituje w zabawki, które jedynie zmniejszają zdolność dziecka do długotrwałego skupienia się i rozpraszają jego uwagę, wysyłając zbyt dużo bodźców. Jednak można także znaleźć zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka, które pomogą w rozwijaniu motoryki i zdolności obserwacyjnych, jednocześnie rozwijając uwagę i skupienie.

Nakręcane klocki

Dobrym pomysłem mogą być różnokolorowe, wesołe klocki przedstawiające części ciała zwierzątek, które muszą zostać nakręcone na bezpieczny dla dziecka gwint. Taka zabawka pozwoli na kreatywną zabawę, połączoną z nauką obserwacji i rozumieniem otaczającego świata poprzez pokazywanie, gdzie zwierzątko ma brzuch, a gdzie głowę. Ruch skrętny, jaki jest konieczny do nakręcenia drewnianego klocka na gwint doskonale rozwija umiejętności motoryczne dziecka.

Motoryczne pętle

Motoryczne pętle znane są pewnie wielu rodzicom również z ich młodości. Klasyczna już zabawka to zbiór kolorowych pętli, przez które dziecko ma za zadanie przeplatanie drewnianych koralików. Pociecha uczy się w ten sposób rozpoznawania kształtów i kolorów, ale także rozwija swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Tego typu zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka mimo upływu lat są wciąż bardzo doceniane przez rodziców i terapeutów dziecięcych.

Zabawa zębatkami

Wyjątkowo kreatywną i ciekawą zabawką jest plansza z kołami zębatymi. Dziecko ma możliwość samodzielnego umieszczenia różnych kół zębatych ze zwierzątkami i roślinnością na drewnianej planszy i zaobserwowania, jak jedno koło wprawia w ruch wszystkie pozostałe. Podczas zabawy na oczach pociechy powstaje piękny, ruchomy las. To niesamowicie rozwijająca zabawka, ucząca dziecko koordynacji oraz obserwacji otaczającego go świata.

Na rynku wybór zabawek jest bardzo duży. Rozważne dobieranie bezpiecznych i rozwijających zabawek pozwoli na prawidłowy i radosny rozwój dziecka, warto więc poświęcić temu nieco więcej czasu.