Zabawki

Mozaiki dla dzieci

Jedne z kreatywnych zabawek, na które warto zwrócić uwagę są mozaiki dla dzieci. Choć zabawka na pierwszy rzut oka może wydawać się mało interesująca, jest to złudne wrażenie.

Jakie mozaiki dla dzieci można kupić?

Elementów, z których tworzy się mozaiki jest duża różnorodność. Są i kolorowe kołeczki, które się nie łamią, nawet, gdy dziecko, któremu jeszcze brakuje precyzji, próbuje na siłę umieścić je w perforowanych tablicach. Są figury geometryczne, które wprowadzają dziecko w świat kształtów i kolorów. Są kolorowe chrupki ze skrobi kukurydzianej, które skleja się wykorzystując odrobinę wody. Są kołki, które łączy się ze sobą, tworząc mozaiki przestrzenne. Są wreszcie kryształki, które naklejone na kartkę z wzorem, tworzą migoczące obrazki. Mozaiki, podobnie jak inne zabawki, powinny być dostosowane do wieku dziecka. Roczny maluch z pewnością porzuci elementy, które należy przybić do tablicy korkowej, a ponadto może zechcieć spróbować kolorowych kołków i je połknąć, z kolei 4 – latek szybko znudzi się mozaiką, gdzie z głowy, tułowia i rąk tworzy się postać np. Peppy. Starsze dzieci są gotowe do bardziej skomplikowanych wyzwań i warto wziąć to pod uwagę wybierając mozaiki właśnie dla nich.

Jakie zalety mają mozaiki?

Mozaiki dla dzieci wykonane są z bezpiecznych materiałów – nie łamią się, włożone do buzi nie stwarzają zagrożenia (farby nie zawierają ołowiu). Ponieważ dają niekończące się możliwości zabawy, są zabawkami, które się nie nudzą. Dodatkowo układanie elementów sprawia, że dziecko rozwija wyobraźnię, w tym przestrzenną, ciekawość poznawczą, ćwiczy rękę i jej sprawność. Zabawka uczy koncentracji, skupienia, przez to dziecko nabywa umiejętności wyciszenia się, samodzielności. Tak niepozorna zabawka, przynosi wiele korzyści oraz wspomaga prawidłowy rozwój dziecka.