gra na spostrzegawczość1
Pomoce i gry edukacyjne

Edukacyjne gry planszowe dla dzieci

Mimo rozwoju technologii i pojawienia się wielu nowoczesnych form rozrywki, gry planszowe nadal mogą być doskonałą zabawą dla każdego. Na rynku znajdziemy gry przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szczególnie dla najmłodszych są one świetną formą spędzania czasu, która jednocześnie pozwala na rozwijanie nowych umiejętności. Spostrzegawczość, refleks i wiedza są bardzo przydatne przy poszczególnych grach tego typu.

Edukacyjne gry planszowe

Dzieciństwo to okres, w którym młody człowiek powinien nieustannie poszerzać swoją wiedzę i poznawać otaczający go świat. Można to robić na wiele sposobów, a gry planszowe to jeden z nich. Na rynku znaleźć można wiele edukacyjnych gier, poświęconych konkretnym tematom. Trzeba rzecz jasna wybierać modele przeznaczone dla dzieci we właściwym przedziale wiekowym, tak, aby przekazywana przez nie wiedza była dopasowana do zdolności gracza.

Edukacyjne gry planszowe występują w różnych odmianach:

  • Gry historyczne. Nie trzeba wcale posiadać dużej wiedzy historycznej, aby dobrze bawić się z takimi tytułami. Gry przeznaczone dla najmłodszych w przystępny sposób pokazują podstawową wiedzę historyczną i odkrywają przed graczem fascynującą przeszłość. Tytuły dla nieco starszych dzieci mogą zawierać już konkretną wiedzę, wraz z datami i pojęciami, które warto zapamiętać.
  • Gry matematyczne. Matematyka zawsze staje się o wiele łatwiejsza, kiedy jest wyjaśniona w atrakcyjny sposób i na konkretnych przykładach. Właśnie dlatego gry matematyczne mogą odgrywać tak ważną rolę w edukacji. Począwszy od tych bardzo podstawowych, które uczą elementarnych działań i operowania na niewielkich liczbach, aż po bardziej zaawansowane, które stopniowo odkrywają przed graczem złożone działania.
  • Gry z wiedzą ogólną. Często mają formę quizów i zawierają setki pytań z różnych dziedzin. Poziom pytań jest oczywiście dostosowany do możliwości graczy w różnych przedziałach wiekowych. Jest to świetny sposób na utrwalanie wiedzy powszechnej i lepsze rozumienie otaczającego dziecko świata.
  • Gry ekonomiczne. Dziecko już od najmłodszych lat może uczyć się tego, jak lepiej rozumieć pieniądze i jak odpowiedzialnie nimi gospodarować. Proste gry ekonomiczne służą przede wszystkim pokazywaniu, że na pieniądze trzeba zapracować, a rozsądne ich wydawanie jest bardzo istotne.

Istnieje wiele innych typów gier planszowych. Właściwie każda dziedzina nauki może być w atrakcyjny sposób pokazana właśnie za pomocą gier. Zarówno gry edukacyjne jak i gry na spostrzegawczość są projektowane w taki sposób, aby przy maksymalnej rozrywce zapewnić małemu graczowi jak najlepszy rozwój.

gra na spostrzegawczość1

Gry logiczne i na spostrzegawczość

Logika i spostrzegawczość to bardziej cechy które należy rozwijać niż wiedza, którą można zdobyć. Gry w których kładzie się nacisk na te dwie rzeczy są zatem szczególnie cenne dla dzieci od najmłodszych lat.

Proste gry na spostrzegawczość przeznaczone dla dzieci mają zwykle formę zabawy, w której gracz musi bacznie obserwować poszczególne elementy. Może to być na przykład zabawa w znajdowanie różnic pomiędzy dwoma niemal identycznymi obrazkami. Często łączą się one z dodatkową wiedzą, na przykład o zwierzętach czy roślinach.

Gry planszowe to nie tylko zabawa i nauka. To również okazja do wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami lub rodzicami. W takich warunkach nauka zawsze przychodzi z ogromną przyjemnością. Dzięki nim dziecko od najmłodszych lat uświadamia sobie, że zdobywanie wiedzy nie musi być żmudne ani nudne. Przeciwnie, jeśli tylko podejdzie się do tego we właściwy sposób, to zawsze może to być fantastyczna zabawa.