Dla najmłodszych

Ile śpi noworodek i jakie ma to znacznie dla jego rozwoju?

Oczekiwanie na moment, w którym do naszego domu zawita długo wyczekiwany członek rodziny z całą pewnością jest ekscytującym i niesamowitym przeżyciem. Jednak nie da się powiedzieć, że młodzi rodzice dokładnie tak samo jak odczuwają ekscytację, odczuwają także silny stres. Dlaczego? Z prostego powodu. Nie mają oni jeszcze doświadczenia w opiece nad maluchem, a co za tym idzie muszą nauczyć się wszystkie do nowa i od przysłowiowego zera. Czytają więc oni różnorodne poradniki i starają się rozmawiać na temat opieki nad dzieckiem ze swoimi znajomymi, którzy być może już takie doświadczenia mają. Jednak najwięcej dylematów pojawia się w momencie, kiedy chodzi o sen dziecka. Wobec tego ile śpi noworodek i jak sen wpływa na jego prawidłowy rozwój?

Ile śpi noworodek i czy da się określić jednoznaczne wartości?

Każdy noworodek jest swoistą indywidualnością i co do tego żaden rodzic nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości. W związku z tym każde dziecko będzie inaczej reagowało na zmęczenie, a także potrzebowało zupełnie innej ilości energii. Często młodzi rodzice szukają informacji odnośnie tego ile śpi noworodek – przeczytasz więcej tu: https://szumisie.pl/blog/ile-spi-noworodek/, a co więcej, poszukują na te pytania maksymalnie konkretnej odpowiedzi. Chcą bowiem dowiedzieć się, czy dziecku potrzeba 4, 5, a może nawet 6 godzin snu. Jednak niestety, rodzice nie znajdą tak konkretnej i dosłownej odpowiedzi na pytanie: ile śpi noworodek. Można w przybliżeniu jednak powiedzieć, że takie maluchy bardzo często potrzebują nawet 10 godzin snu w ciągu doby. Jednak rodzice nie powinni oczekiwać tego, że będzie to jednostajny i ciągły sen w porze nocnej. Maluszki bardzo często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia czy po posiłku. Wszystko to wlicza się czas ich odpoczynku i regeneracji. To właśnie z tego powodu w nocy często dzieci stają się bardziej aktywne lub rodzice mają problem z tym, by położyć je do snu. Nie można bowiem oczekiwać, że dziecko, które przespało 5 godzin w ciągu dnia, będzie ponownie spało około 10 godzin w nocy. Sen malucha jest bowiem rozłożony na jego cały dzień.

Jak sen wpływa na rozwój noworodka?

Skoro już wiadomo, że nie da się jednoznacznie określić tego ile śpi noworodek, to warto również uświadomić sobie, jaki wpływ ma wypoczynek na jego rozwój i ogólną kondycję organizmu. Okazuje się, że organizmy noworodków są bardzo intensywnie eksploatowane. Małe dzieci rozwijają się bowiem niezwykle szybko, więc oczywistym jest, że potrzebują optymalnej ilości wypoczynku. Podczas spokojnego snu maluchy regenerują się i kolekcjonują energię. Jest ona pożytkowana głównie na wzrost i rozwój. Jak więc widać sen w życiu tak małego dziecka odgrywa jedną z najważniejszych ról. Łatwo to zauważyć, gdy maluszek jest niewyspany od razu staje się dość markotny i płaczliwy. Z kolei wypoczęty noworodek jest skory do zabawy i po prostu wesoły oraz rezolutny. Ważne jest więc to, by rodzice zapewnili maluchowi optymalne warunki do snu i pozwolili wypoczywać dokładnie wtedy, kiedy pociecha ma na to ochotę. Pozytywnie wpłynie to na jej rozwój.