Dla najmłodszych

Kiedy jest najlepszy czas żeby kupić maluszkowi nocnik

Rodzice dwulatków bardzo często pragną by ich dzieci siusiały już na nocnik. Dlatego też mniej więcej w tym okresie w domu pojawia się właśnie nocnik dla dziecka, z którym maluch ma się oswajać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w trochę innym tempie, dlatego nocniki w niektórych domach dla dzieci są już w użyciu przed drugimi urodzinami, a w innych nawet trzylatek ma problemy z sygnalizowaniem potrzeb fizjologicznych.

Kiedy kupić nocnik dla dziecka

nocniki dla dzieciNocniki dla dzieci można zacząć oglądać tak naprawdę gdy będzie ono miało już półtora roczku. Już wtedy nocnik może stanąć w jego pokoju, tak by wzbudzić zainteresowanie, zachęcać do eksplorowania nowej rzeczy w otoczeniu. Z treningiem czystości trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, aby zwyczajnie nie wprowadzić nerwowej atmosfery wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze fizjologicznie przygotowane do sygnalizowania potrzeba. Układ nerwowy maluszka musi być odpowiednio dojrzały, a on sam musi kierować uwagę na swoje ciało i odczuwać parcie na mocz lub parcie na stolec, a następnie jeszcze je odpowiednio sygnalizować rodzicom. Tak naprawdę dwuletnie dziecko nie jest przecież w stanie samodzielnie używać nocnika.

 

Małe wpadki

Dzieciom dopiero trenującym korzystanie z nocnika tak naprawdę dosyć często mogą przydarzać się małe wpadki. Dziecko może zwyczajnie nie poczuć potrzeby fizjologicznej, a następnie posiusiać się lub zrobić kupę w majtki. Absolutnie nie należy go za to karać lub sądzić, że to jego zła wola i chęć utrudnienia życia rodzicom. To po prostu wciąż bardzo niedojrzała umiejętność kontrolowania własnych potrzeb fizjologicznych i sygnalizowania ich.