Dla mamy

Biały szum – lepszy sen niemowlaka

Kiedy rodzi się małe dziecko, rodzice bardzo często borykają się z problemami związanymi z jego uspokajaniem i snem. Z pomocą przychodzi biały szum, czyli dźwięk, który przypomina odgłos szelestu i szemrania. Wiele osób szum ten kojarzy z dźwiękiem suszarki, odkurzacza czy padającego deszczu. Co istotne, działa on relaksująco i uspokajająco, a dodatkowo pozwala na wygłuszenie innych hałasów w domu. Dzięki temu dziecko może być spokojne i śpi dużo lepiej. Dlaczego warto wykorzystać biały szum podczas uspokajania dziecka? Dowiesz się z artykułu poniżej. 

Czym jest biały szum?

Biały szum to rodzaj dźwięku akustycznego o jednostajnej intensywności. Określa się nim również dźwięk wydawany przez odkurzacz, suszarkę, pralkę, wiatrak, a także hałas uliczny, szum morza czy odgłosy padającego deszczu. Idealnie wpływa na sen dzieci, dlatego w sprzedaży można spotkać się z generatorami białego szumu. Co istotne, biały szum pozwala na maskowanie dźwięków i odgłosów innych domowników czy tych dochodzących z ulicy. Dzięki temu sen nie jest zakłócany, a wypoczynek może być odpowiedni dla tak małego dziecka.

Jakie są zalety wykorzystania białego szumu?

Już od wielu lat prowadzonych jest wiele badań nad wpływem białego szumu na sen. Okazuje się, że dzieci, które zasypiały przy tym dźwięku, zwalniały tempo oraz dużo szybciej się wyciszały. Biały szum to idealny sposób na relaks, który pomaga nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Wiele naukowców wskazuje, że dzieci nie lubią ciszy, dlatego szum pozwala im szybciej zasnąć, gdyż czują się bezpiecznie. W końcu każde dziecko w brzuchu mamy słyszy różnorodne dźwięki i uspokaja się. 

Biały szum (https://szumisie.pl/blog/zimowe-produkty-reklamowe/) to skuteczne wyciszenie, które zastosowanie znajduje nawet w terapii dzieci z nadpobudliwością ruchową. To idealny sposób na relaks i wyciszenie, a także lepszą pracę mózgu. Stosując biały szum dla dzieci, można również poprawić swoją koncentrację i zrelaksować się. 

Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się często nad bezpieczeństwem stosowania białego szumu dla dzieci. Okazuje się, że może działać nieprawidłowo, kiedy włączamy generator zbyt głośno lub za blisko uszu dziecka. Pamiętajmy, że niemowlę nie powinno być narażone na dźwięki, które przekraczają głośność 50dB. Dlatego aby móc cieszyć się funkcjonalnością białego szumu i jego działaniem na sen dziecka, warto jest pilnować głośności i odległości od łóżeczka. Dzięki temu sen będzie długi, relaksujący i w pełni bezpieczny dla dziecka. Pamiętajmy również, że kiedy dziecko zaśnie należy wyłączyć biały szum. 

Zjawisko białego szumu jest niezwykle pomocne w uspokajaniu niemowląt i starszych dzieci, co związane jest z imitowaniem warunków panujących w brzuch mamy, gdzie wody płodowe ulegały przesuwaniu, wytwarzając charakterystyczny szum. W końcu dziecko uspokaja się również mocno przytulone, kiedy słyszy dźwięk bici serca swojej mamy. Nic więc dziwnego, że biały szum idealnie je uspokaja i sprawia, że szybciej i spokojniej zasypia.