literatura młodzieżowa
Książki dla dzieci

Czy młodzież lubi czytać?

Mogłoby się wydawać, że młodzież nie lubi czytać. Przeciętny nastolatek ma do dyspozycji komputer i smartphona z podłączeniem do internetu. Dzięki temu ma łatwy dostęp do interaktywnej rozrywki. W rzeczywistości jednak książki przeznaczone dla młodych ludzi cieszą się sporą popularnością. Czy młodzież lubi czytać?

Dopasowane treści

Literatura młodzieżowa (oferta) powinna być dopasowana do potrzeb młodych ludzi. Powinna wykorzystywać język, którego młodzi używają i który rozumieją. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się książki, które poruszają problemy aktualne dla młodych ludzi. Powinny one być osadzone w realiach, które nastolatek może zrozumieć. Oznacza to, że w powieści powinny znaleźć się też wątki zabawne i takie, które mogą rozluźnić atmosferę. Nawet jeśli fabuła dotyczy czegoś bardzo poważnego, to powinny pojawiać się w niej akcenty humorystyczne, które zmniejszą dramaturgię zdarzeń. Po takie książki nastolatkowie chętnie sięgają.

Związane z grą lub filmem

Każdy nastolatek lubi żyć zgodnie ze zmieniającymi się modami. Każdy chce być na topie. Skoro więc modna jest jakaś gra lub film, to książka będąca ich kanwą także staje się interesująca. Z tego powodu ważne jest to, by literaturę młodzieżową dodatkowo wspierać poprzez rozwijanie treści książek i wykorzystywanie ich do powstawania innych dzieł. Nie ma nic dziwnego w tym, że każdy nastolatek chciałby być na bieżąco i wiedzieć, o czym mówią jego koledzy. W ten sposób mody wśród nastolatków roznoszą się jak wirusy – dotyczy to także mody na czytanie.