Klaśnij, tupnij, raz i dwa! Zabawy ze śpiewem
Pomoce i gry edukacyjne

Gry i zabawy ruchowe wyrabiające prawidłową postawę ciała

Dzieciom ciężko wpoić chodzenie z wyprostowanymi plecami. To dlatego w szkołach, przedszkolach oraz studiach tańca wprowadza się gry i zabawy ruchowe, które mają na celu wszechstronny rozwój organizmu oraz zapobieganie wadom postawy. Ćwiczenia wyrabiające prawidłową postawę ciała wcale nie muszą być nudne! Dzięki nim dziecko nauczy się nowych schematów ruchowych i łatwiej będzie mu utrzymać wyprostowane plecy w ciągu dnia. Które z zabaw odgrywają w tym obszarze kluczową rolę?

Zabawy w leżeniu przodem

Dzieci leżą na brzuchu w parach przodem do siebie. Na sygnał nauczyciela przybijają sobie piątkę. Ważne w tym ćwiczeniu jest to, aby klatka piersiowa nie odrywała się od podłoża. Podobny przebieg ma zabawa pt. „Lecimy samolotem”. Dzieci przyklejają brzuch do ziemi, nogi są złączone. Na hasło instruktora: „Lecimy samolotem!” dzieci unoszą głowę i ramiona na około 5 sekund, po czym następuje krótki odpoczynek. Całość powtarzamy 5-8 razy.

Zabawy na wysokich półpalcach

Lubianą przez dzieci zabawą, w której sprytnie przemyca się ćwiczenia na prawidłową postawę ciała, jest zestaw sekwencji ruchowych pt. „Kwiatki rosną”. Pozycją wyjściową jest kucnięcie. Komenda nauczyciela: „Kwiatki rosną” jest sygnałem do wstania. Ważne, aby grupa robiła to bardzo powoli. Gdy mali uczestnicy staną na dwóch nogach, zaczynają wspinać się na wysoko na półpalce i wyciągać szyję. Przed rozpoczęciem zabawy zadaniem instruktora jest wyjaśnienie, że podnoszenie głowy do góry jest tutaj dużym błędem. Celem zabawy jest bowiem przyzwyczajenie kręgosłupa do ruchu rozciągającego i tworzenia z niego jednej linii bez załamywania się.

Warto wspomnieć, że gry i zabawy ruchowe rozwijają nie tylko młode ciało, ale również wyobraźnię! Więcej inspiracji szukaj w książkach na stronie: https://www.eduksiegarnia.pl/gry-i-zabawy-ruchowe